RSS

Surinkti turinį

CitataKadangi visi aplinkui netenkina Šapranausko įgeidžių, ką kalbėt, kad jis jūsų reikalavimus patenkintų.

"Jei valstybė žmogui neturi atsakomybės, ką jau kalbėti apie žmogaus atsakomybę".


Apie mus

Shake your būtį! "Uroboras" yra krikdemiškas laikraštis apie menininkus, sportininkus ir jų darbus.

Pasiekti redaktorių Karolį Jachimavičių galite paštu: "karolis *etta* uroboras *taškas* lt"

arba mob. tel. nr. +370-610-07086.

Kūrinys yra idėja

Jeigu pavogi iš mokslininko idėją, originalas jo galvoje išlieka, todėl tai ne vagystė, ė? 

Visokie kaukėti anonimai, bijantys parodyti savo veidus, pastaruoju metu ypač aktyviai bando pateisinti intelektines vagystes, nes neva pavogus mokslininko idėją jis nukenčia, o kai pasidarai kopiją kūrinio, niekas nekenčia. Pavogi iš mokslininko idėją, jis tos idėjos nebeturi, o kai padarai kopiją, originalas išlieka. 

Tačiau kai kažkas nesąžiningai užregistruoja tavo patentą, tu juk taip pat galvoje vis dar turi tą pradinę idėją. Vagis tik padarė kopiją. Ko čia bijot? Tu tik negali iš jos uždirbti, nes ji tau nepriklauso.

Taip ir su audiovizualiniais ir panašiais meno kūriniais - pas tave kompe guli mano idėja ir tu, menkas anonime, bandai man įrodyti, kad ji man nepriklauso. Dažniausiai ar guli su mano, menininko, vardu. Ir dar ką tik aiškinai, kaip svarbu, kad mokslininkas uždirbtų iš savo sumanymo. Nes, va, nunešė kitas mokslininko idėją į patentų biurą ir dabar kraunas turtus. Nepateisini mokslininko idėjos, neva patentai labai svarbu internetui, patiems griaučiams, nes tiesiog nori turėt ryšį ir vogt. Pats padėjai dainą į savo serverį, kraunies turtus, tegu patentų biuras išgraužia.

Kaip mokslininkas įvertina aplinkybes, tikslą, medžiagų atsparumą ir kitus fizikinius dydžius ir išveda bendrą daiktą, taip menininkas pritaiko informaciją ir sukuria kūrinį. Kažkokia lemputė yra tiek stiklo, tiek metalo, per ją turi tekėti tokia įtampa, kažkoks meno kūrinys taip pat susideda iš informacijos. Skirtumo tarp mokslinio kūrinio ir meninio kūrinio nėra.

Andrius

Is kur nuotrauka pavogei? Negi pats sugalvojai ir pagaminai. Nes jei ne - tai cia buvo kazkieno ideja.. kuria tu brutaliai pavogei.

Karvė

Tikrai, kad nėra esminio skirtumo tarp mokslinio ir kūrybinio darbo. Ir lygiai taip turėtų būti panaikinti visi patentai kaip ir debiliški atgyvene autorių teisių įstatymai.

Jei mokslininkas turi komerciškai perspektyvių idėjų, bet jų neįgyvendina, tai labai normalu, kad įgyvendina kažkas kitas. Jei jis jas norėjo įgyvendinti, bet nespėjo, reiškia per daug apie jas kalbėjo ir per mažai darė.

Jei atsisakytume patentų apskritai, būtų tik geriau - laimėtų tie, kurie ne tik idėjas (pagrįstas ir nelabai) sugalvoja, bet tie kurie jas operatyviai įgyvendina, t.y. padaro darbą iki galo. Laimėti turi tie mokslininkai, kurie yra ir verslininkai arba bendradarbiauja su verslininkais.

Tie kurie dejuoja, kad panaikinus patentus neapsimokės daryti mokslinio darbo - tegul ir nedaro. Bus tokių, kurie sugebės.

Lygiai taip ir su muzika, filmais ir kita kūrybine veikla - išgarsės ir uždirbs tie, kurie padarys tikrai gerai, o visokie vidutiniokai galės eit dirbt krovikais, nes jų šmalco niekam nereikia. Nereikia tiek, kad už jį mokėtų, todėl neturi vertės.

L.

kad visas postmodernizmas (kaip ir antradienio folkloras) stovi ant visokių idėjų perreanimacijų. Ir tada mes linkę sakyti ne "eureka!", o "prisiminiau!"

K. Jachimavičius

Kas tas postmodernizmas? Negali būti kūrinys toks originalus, kad neturėtų jokių sąsajų. Žmogus yra sociali būtybė, sąsajų visada rasi. O aplinkybės visada naujos.

Saulelis'

Karoli, o tu skaitei tuos įstatymų projektus, prieš kuriuos protestuoja kaukėti anonimai?
Tu čia sulyginai du sunkiai sulyginamus dalykus, viską per daug supaprastinai. Problemos, dėl kurios parinamasi, turi begalybę aspektų ir pašalinių poveikių, negalima į jas pažiūrėti iš vienos pusės per rakto skylutę ir įsivaizduoti, kad pamatei visumą.
Tie įstatymai, kuriuos mums norima primesti, ir yra pastatyti ant tokių pamatų kaip tavo šitas straipsnelis - trumparegiškų, neatsakingų ir savanaudiškų.

K. Jachimavičius

Aš čia kalbu ne apie ACTA, o apie netikusius meno kūrinių palyginimus su patentais, o tu nekalbi, kur aš neteisus. Kur?

Saulelis'

Negirdėjau aš jokių palyginimų su patentais, ne esmė jie... Esmė tame, dėl ko žmonės nepatenkinti ir koks valdžios požiūris į intelektinę nuosavybę.

K. Jachimavičius

Tai paskaityk, kas parašyta. Aš čia kalbu apie mokslo kopyraito klaidingus palyginimus su meno kopyraitais.

Saulelis'

Sunku suprasti kas čia pas tave parašyta. Kai galų gale išsiaiškinau, tai supratau, kad apie niekalus rašinėji... Tie visokiausi intelektinės nuosavybės palyginimai su (ne)materialiomis nuosavybėmis ir jų vagystėmis yra beprasmiški, netikslūs ir nusibodę iki gyvo kaulo. Taip pat ir tavo rašinėliai apie tai...

O tuo tarpu problema yra milžiniška ir kybo virš mūsų visų galvų labai nemaloniai grėsmingai. Geriau jau apie tai parašytum.

K. Jachimavičius

Kuo jie netikslūs?

Saulelis'

Konkrečiai ŠIO palyginimo atveju tas tikslumas yra antraeilis dalykas. Pirmaeilis dalykas - jo beprasmiškumas. Tarkim, palyginimas ir tikslus, tegu nėra skirtumo tarp mokslinio darbo ir meno kūrinio. Ir kas iš to? Ką tai keičia? Ar tai suderina bent vieną natą visoje problemos kakofonijoje?

K. Jachimavičius

Vagys patys sau prieštarauja, todėl jų argumentas "stealing is sharing is good!" yra invalid.

Saulelis'

Užsiciklinai rėkti "vagys"... Lėkšta ir nuobodu... Ne vien apie vogimą čia kalba eina.

K. Jachimavičius

"Lėkšta ir nuobodu" yra tavo problemos.

Saulelis'

Fair enough... O tavo problema - tunnel vision. Linkiu anksčiau ar vėliau pamatyti ir ką nors toliau savo užriestos nosies.

K. Jachimavičius

Nors nesugebi sukonkretint, kas tau čia blogai, bet ačiū.

Tadas

Gal šiek tiek ne į temą, tačiau turiu klausimą: jeigu fotografas nufotografuoja kūrinį (Eifelio bokštas, Žemaitės skulptūra, Tomas su Grenson batais, Georges Seurat'o Asnieres maudyklės ir t.t.) Ar už tokią nuotrauką fotografas turėtų sumokėti papildomą mokėstį už autorines ar whatever teises?

Juk muzikoje toks principas egzistuoja, jeigu savo kūrinyje noriu panaudoti priedainį iš grupės WHAM kūrinio Club Tropicana, tai turėčiau gauti raštišką sutikimą ir aišku primokėti pinigų. O kaip su vaizdu. Juk principas tai toks pats?

K. Jachimavičius

Kol kas viešumoj fotografuot galima, tačiau manau, kad kažkada prasidės ginčai ir dėl to. :)

Anonymous

Vagysčių nieks neteisina. Kovojama prieš priemones ir būdus kuriuos norima įteisinti kovai su vagystėmis ir kurie akivaizdžiai pažeidžia žmogaus teises. Pažiūrėsiu, ką tu rašysi, kai tave muitinėje padulkins už tai, kad savo telefone užsidėjai wallpaperį kurio pats nesukūrei.

K. Jachimavičius

Aš jį pirkau, jis mano nuosavybė! :) Pažiūrėsiu, ką šnekėsi, kai tave muitinėj paims už vogtą mašiną. 8|

Apklausos

Lietuvos gyventojau, kas jums svarbiau? Kurį labiau palaikot?:

Komentaras

Lietuvoje intelektinės nuosavybės vagys ruošiasi kurti "Piratų partiją". Piratavimu yra vadinamos intelektinės nuosavybės vagystės, tad jau pavadinime pasakyta, koks yra jų tikslas - vogti, imti be atlygio tai, ką sukuria kiti, prieš tų kūrėjų valią.