RSS

Surinkti turinį

CitataKadangi visi aplinkui netenkina Šapranausko įgeidžių, ką kalbėt, kad jis jūsų reikalavimus patenkintų.

"Jei valstybė žmogui neturi atsakomybės, ką jau kalbėti apie žmogaus atsakomybę".


Apie mus

Shake your būtį! "Uroboras" yra krikdemiškas laikraštis apie menininkus, sportininkus ir jų darbus.

Pasiekti redaktorių Karolį Jachimavičių galite paštu: "karolis *etta* uroboras *taškas* lt"

arba mob. tel. nr. +370-610-07086.

Cerfas senoms problemoms spręsti siūlo skaitmeninį parašą

Vintonas Cerfas pryčina 

Vintonas Cerfas prieš kelis dešimtmetčius dirbo JAV Gynybos komiteto Pažangių tyrimų agentūroje (DARPA), po kurios vieno tyrimo buvo sukurtas internetas. Ten jis vadovavo Interneto protokolo (IP), interneto griaučių, gaminimui, todėl dažnai laikomas interneto tėvu.

Šį interviu mano redaktorė ELTA'oj atmetė, ir pats buvau dėl jo skeptiškas, dabar suprantu, kad pirmiau apie politinius, o ne publicistinius tikslus galvojau. Jį atmetė, todėl jis publikuojamas čia.

Šiuo metu jis yra vienos įtakingiausių pasaulio kompanijų „Google“ viceprezidentas, vizitinėje kortelėje pasirašo interneto evangelistu, turbūt pastebėjo, kad kai jis šneka, žmonės tai priima kaip pranašystę, ir dalyvauja Interneto valdymo forume Vilniuje.

Duodamas interviu ELTA'i V.Cerfas pasakoja, kaip vengdama nepatikimų skaitmeninių parašų (juos galima drąsiai vadinti ir pasais), „Google“ pradėjo kurti alternatyvų uždarą ratą, kuriame per pasitikėjimą susibūrusios didelės kompanijos leis savo skaitmeninius parašus ir taip jų vartotojai galės jaustis saugesni. Ratas naujas, problemos tos pačios – kaip internete nustatyti tapatybę? Alice iš Kenijos forume siūlo registruoti SIM korteles, Cerfas atsargiai siūlo tai, ką siūlė daugelį metų - skaitmeninį parašą.

-Nusikalstamumas yra viena pagrindinių IVF diskusijų temų. Jūs sakėte, kad elektroninis parašas padėtų užkirsti kelią tokiems nusikaltimams kaip vaikų tvirkinimas, persekiojimas, pinigų vagystės...

-Aš to nesakiau (ką jis sakė galima paskaityti čia - pastraipa su žodžiu stalking), leiskit jums padėti. Aš perbėgau per didelį kiekį galimų piktnaudžiavimų internete ir pažymėjau, kad skaitmeninis parašas būtų naudingas tam tikrose vietose. Viena iš jų – galimybė identifikuoti puses transakcijoje. Tai nebūtinai užkerta kelią piktnaudžiavimui, bet tai padeda pusėms sužinoti su kuo jie susisiekia. Tu galėtum atsisakyti bendrauti su kažkuo, kas atsisako būti atpažintas.

Skaitmeniniai parašai padeda tvarkyti DNS (srities vardų struktūrą - SVS), kad būtų galima išvengti apsipažinimo ir melagingo interneto adreso prisiskyrimo, kas gali nukreipti eismą visai kita linkme. Tačiau šie piktnaudžiavimai gali nutikti, kiek mes besistengtumėm užkirsti jiems kelią. Tad tu turi tik tris galimus pasirinkimus. Pirmas – techninis piktnaudžiavimo sustabdymas. Kartais mes tai galime daryti. Bet kartais ne, ir kai negalime užkirsti kelio nusikaltimams naudodami techniką, mes turime juos užtikti. Jeigu galime užtikti nusikaltimą ir nustatyti pažeidėją, tada turime galimybę jį nubausti. Galime sakyti, jeigu rasime tave tai darantį, bus pasekmių. Kartais nerasime, kas tai padarė, negalėsime identifikuoti asmens, tada viskas, ką galime padaryti, tai įtikinėti žmones per moralę, kad jie neturėtų to daryti. Taip, kaip 10 taisyklių Biblijoje sako 10 dalykų, kurių neturėtum daryti.

Mes turime įrankių tam daryti ir mes turime padaryti jų daugiau, kad suvaldytumėm piktnaudžiavimus, kurių gali pasitaikyti internete. Skaitmeninis parašas yra vienas iš tų įrankių, kuris gali padėti skatinti elektroninę prekybą. Skaitmeninis parašas yra vienas iš pačių svarbiausių įrankių, bet jis turi silpnų vietų.

Sertifikatų institucijos yra naudojamos tam, kad skaitmeninis parašas galiotų. Jie išduoda tau sertifikatą su tavo viešu raktu ir jie skaitmeniškai pasirašo sertifikatą – jie patvirtina, kas tu toks. Jeigu visi elgiasi pagal taisykles, tai veikia gan gerai. Kai kurios sertifikatų institucijos už mokestį tau išduoda sertifikatą, su kuriuo gali apsimesti esąs iš „Microsoft“, „Google“ ar kitos kompanijos. Tai susikompromitavusios sertifikatų institucijos ir tai labai blogas dalykas, nes tai kenkia visai skaitmeninio parašo paslaugai. Su DNSSEC (srities vardų struktūros saugumo plėtiniais), kur mes skaitmeniškai pažymime SVS zonų elementus, www.google.com – ši kombinacija bus su skaitmeniniu parašu, ir taip tu gali patikrinti, ar gauni tikslų IP adresą ir jis nebuvo pakeistas. „Google“ įrašas .com direktorijoje pasirašytas operatoriaus, šiuo atveju „Verizon“. Tada „Google“ pasirašo visus įrašus, kurie yra jos vidaus dalis. Tai nusileidžia žemyn kaskados principu ir kai visi tai padaro, turi gerą priežastį tikėti, kad srities vardo surišimas adrese nepakeistas, kad jis galioja. Kai turi tokią struktūrą, įmanoma įdiegti skaitmeninius parašus SVS-je kaip pakaitalus sertifikatams. Tad vietoj sertifikatų institucijų, tu pasirašai ant savo paties sertifikatų.

Tai naujas dalykas. Interneto inžinerijos uždavinių pajėgos (IETF), kuri gamina interneto standartus, dar tik pradeda įsivaizduoti, kaip IP šitam reikalui atrodys. Tai pavyzdys, kaip internetas vis dar gali vystytis. Kažkas išranda idėja kaip viešų raktų kriptografija, kažkas pradeda išradinėti būdus, kaip tai naudoti, kažkas randa būdų, kaip tuo piktnaudžiauti, o inžinieriai pradeda dirbti, norėdami užblokuoti tą piktnaudžiavimą. Aš manau, kad mes tinkle ir toliau matysim tokią evoliuciją su daugybe silpnybių, iš kurių didžiausia yra kai kurių naršyklių paliekamos spragos, per kurias gali plisti kenkėjiškos programos, todėl mes leidžiame „Chrome“ naršyklėje ir „Android“ operacinėje sistemoje didesnei bendruomenei atviru kodu sukurti saugesnį tinklą. Manau, kad mums visiems reikia tai skatinti.

-Kaip atrodys ekonomika po 50 metų?

Numatyti ateitį už 50 metų nėra labai lengva ir aš tema nelabai geras. Nėra klausimo, kad informacija turi vertę. Informacija ir toliau bus įprastas produktas. Daugybė informacijos, kuri būdavo vertinga, dabar tokia nebėra, nes daugybė žmonių nori ją gaminti be užmokesčio. Jų užmokestis yra pasitenkinimas iš žinojimo, kad kažkas gali panaudoti tą informaciją. Kai kas iš informacinės ekonomikos pasikeis.

Iš kitos pusės. Naujienos, kurios dabar turi rimtų ekonominių problemų, laikraščiai, kaip bebūtų, išliks vertingi, ypač jei tai kokybiška ir operatyvi informacija, finansinė informacija visada bus naudinga. Tikrasis klausimas yra kaip atrodys likusio pasaulio ekonomika. Po 50 metų vanduo bus labai vertingas, dėl jo gali kilti konfliktų. Taip kaip dabar nafta ar jos produktai, vanduo bus pats svarbiausias resursas. Jo nebus tiek, kiek mes norėtumėm. Mes jau žinome, kad yra vietų Vakarų Kinijoj, Indijoje, kur šviežio vandens nėra tiek, kiek reikia. Už 50 metų tai bus didelė problema.

Jeigu globalinis atšilimas tęsis, už 50 metų mes matysim dideles maisto gamybos problemas, nes kai kurios pasaulio vietos dings po vandeniu. Bus tarptautinių įtampų dėl šių resursų. Energija bus ypatingai svarbi. Aš tikiuosi, kad už 50 metų mes jau būsime pakeitę naftos produktus atsinaujinančiais šaltiniais. Atominė, saulės ir vėjo energija bus svarbios. Yra labai sudėtingų problemų, susijusių su energijos laikymu, kurių mes neįveikėme. Ir šiems atsinaujinantiems šaltiniams reikia kur kas didesnių laikymo galimybių.

Norėčiau galėti pasakyti, kad visiems turėsime užtektinai maisto. Už 50 metų turėsime 9-10 milijardų populiaciją ir truks būsto, maisto ir kitų resursų.

-Šiandien tai, ką žmonės galvoja, kas jiems patinka, yra prekė. „Google“ surenka duomenis, kas man patinka, ir parduoda reklamos užsakovams. Tačiau „Google neaišku, ką aš mėgstu labiau – ar man labiau patiko tai, ką aš radau paspaudęs ant „obuolys“ ar ant „kriaušė“. Ar bus kaip nors matuojamas emocijų stiprumas, kad nustatyti, kokia informacija žmogui suteikė daugiau emocijų?

-Yra įdomių eksperimentų, kuriuose bandoma išmatuoti reakcijas tik skaitant „Twitter“ įrašus ar elektroninius įrašus. Jeigu kompanija gauna daugybė komentarų, joks žmogus negali jų visų perskaityti, dabar kompiuteriai tikrina juos ir ieško emocinių reikšmių.

---

Paskutinėje IVF konferencijoje Cerfas sakė, kad nemato konkrečių pasiūlymų visoms apkalbėtoms saugumo problemoms spręsti.

Robertas

KPŠ? yra tai ar kažkokio tipo juokas? :)

3kartus

Yra tikimybe, kad interviu ELTA'oj buvo atmestas ne tik del publicistiniu tikslu nepasiekimo. Google translate stiliaus vertimas turbut irgi nepadejo :)

Apokalipsės raitelis

Dėkui už interviu. Didysis brolis vis arčiau :)

cetuz

Bet kokio saugumo problema yra sprendžiama pasitikėjimo pagrindu.
Dabartinė ekonominė sistema žemėje, ir visa ikielektrinė kultūra ant kurios jis stovi - vengia, ir net maišo žmogui pasitikėti žmogumi. Pvz. mes gimdome vaikus nuo kurių vėliau ginamės "saugusio" etikete.

Apklausos

Lietuvos gyventojau, kas jums svarbiau? Kurį labiau palaikot?:

Komentaras

Lietuvoje intelektinės nuosavybės vagys ruošiasi kurti "Piratų partiją". Piratavimu yra vadinamos intelektinės nuosavybės vagystės, tad jau pavadinime pasakyta, koks yra jų tikslas - vogti, imti be atlygio tai, ką sukuria kiti, prieš tų kūrėjų valią.